بوستان مشاهیر

بوستان مشاهیر به مساحت 32 هکتار با  ساختاری یکپارچه که از محیط پیرامون تا قلب کلانشهر امتداد یافته است با تاکید بر فعالیت های آزادانه شهروندان در قالب فضاهای خدماتی _ رفاهی، گذران اوقات فراغت، تفریحی و گردشگری و فرهنگی با هدف ایجاد فضای سبز در مقیاس شهری و فراشهری طراحی گردید. این بوستان در رود دره منشعب از کوه های تخت رستم مابین فاز سه و چهار پرند واقع شده است و همانند مفصلی سبز مناطق مسکونی مجاور را به هم می پیوندد.

توضیحات پروژه

بوستان مشاهیر به مساحت 32 هکتار با ساختاری یکپارچه که از محیط پیرامون تا قلب کلانشهر امتداد یافته است با تاکید بر فعالیت های آزادانه شهروندان در قالب فضاهای خدماتی _ رفاهی، گذران اوقات فراغت، تفریحی و گردشگری و فرهنگی با هدف ایجاد فضای سبز در مقیاس شهری و فراشهری طراحی گردید. این بوستان در رود دره منشعب از کوه های تخت رستم مابین فاز سه و چهار پرند واقع شده است و همانند مفصلی سبز مناطق مسکونی مجاور را به هم می پیوندد.
سایت با کشیدگی شمالی_جنوبی در حدود 2250 متر طول دارد و عرض سایت بین 75 تا 190 متر متغیر است. هویت بخشی و ایجاد پل ارتباطی بین تاریخ و فرهنگ گذشته با حال و معرفی و پاسداشت مشاهیر ایران زمین از اهداف اصلی پروژه می باشد. در طراحی بوستان مشاهیر مولفه های عملکردی، زیبایی شناختی و محیط زیستی مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس جمع بندی چشم انداز و راهبردهای پیشنهادی محدوده فضای سبز بوستان مشاهیر به پنج پهنه تقسیم گردید. هر یک از این پهنه ها دارای عناصر و المان های مخصوص به خود شامل فضاهای مکث (پاویون ها) و حرکت (جانمایی خطی المان ها) است. در طراحی این پهنه ها سعی بر آن بوده تا هر پهنه دارای هویت منحصر به فرد باشد و در عین حال وحدت و انسجامی بین پنج پهنه مشاهده شود.
در طراحی بوستان مشاهیر مولفه های عملکردی، زیبایی شناختی و محیط زیستی مورد توجه قرار گرفته است. افزون بر این، این پروژه برآن است که درکنار پاسخگویی به این نیاز، فضایی خلق شود که شهروندان بتوانند با مفاخر ایران زمین بیشتر و بهتر آشنا شوند.
شاخص های طراحی این پروژه به شرح زیر است: طراحی یکپارچه فضای سبز
توجه به ارزش های معماری ایرانی
ملاحضات اقتصادی
خدمت رسانی به تمامی اقشار
توجه به فن آوری های نوین
بهره گیری از سیستم های خورشیدی
به کار گیری سیستم کنترل هوشمند
استفاده از سیستم آبیاری نوین
گزینش گونه های گیاهی سازگار با محیط و گونه های بومی
استفاده از مصالح سازگار با محیط زیست

هدایت سیل و مدیریت آب های سطحی

احداث پل های عرضی پیاده

توسعه فضاهای فرهنگی

طراحی المان های معرفی مشاهیر

کاربری های بوستان متناسب با نیاز شهروندان شهر جدید پرند به شرح زیر می باشد:

کاربری های تفریحی و گردشگری: شامل پیست دوچرخه سواری، زمین ورزشی، زمین بازی، رستوران و فوت کورت، کافی شاپ، نمایشگاه فصلی، آلاچیق و فضای پیک نیک پاویون شعر و ادب، گرادان های فرهنگی، المان های مشاهیر و آمفی تئاتر روباز می باشد. در کنار کاربری های تفریحی مجموعه ای از فضاهای خدماتی جهت رفاه بیشتر شهروندان پیش بینی شده است که شامل: کتاب فروشی، ساختمان آموزشی (فرهنگسرا)، هلی پد ، نمازخانه، پارکینگ،  پل  پیاده ، سرویس بهداشتی، مراکز تجاری، سوله بحران و … است.

یکی از رویکردهای اصلی بوستان مشاهیر ارتقا سطح کیفی عوامل زیست محیطی در منطقه می باشد. از فضاهای پیش بینی شده بدین منظور : کاشت پهنه های سبز با درختان و گیاهان بومی، طراحی باغ گیاه شناسی، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، پیش بینی آب نما و گلخانه را می توان نام برد.